středa 30. července 2014

Manipal - univerzitní město

Každý Ind vám řekne že Manipal není pravá Indie. Jedná se o univerzitní velmi rychle se rozvíjející město. Pod souhrnným názvem Manipal University se skrývá 24 institutů humanitního, přírodovědného i inženýrského typu, na kterých studuje celkem 28 000 studentů. Jedná se o školu soukromou s velmi "mastným" školným, mnozí studenti kvůli nedostatku financí vystudují pouze bakalářský stupeň, ten se zde ale (na rozdíl od ČR) bere jako plnohodnotné univerzitní vzdělání. Soukromé školy jsou v Indii považovány za mírně horší školy než ty státní, ale ne o moc - a především řeší problém nedostatečné kapacity státních univerzit.


Nejznámějším orientačním bodem v Manipalu je "TC" - Tiger Cirkle. Území Manipalu v minulosti pokrývala džungle a právě v oblasti TC bylo jezírko, kam chodili pít tygři.


Pokud se vám nechce zrovna chodit pěšky, nejjednodušší způsob dopravy tvoří motorky (pokud nějakou máte) a rikšy čekající na zákazníky na každém rohu.


Na cestování do okolních měst se pak vyplácí používat místní autobusy (lístek do sousedního města Udupi stojí 3Kč). Jízdní řády byste ale u lokálních autobusů hledali zbytečně. 

Bývalý prales dnes připomínají pralesní stromy s liánami...


... a samozřejmě všemi uznávané uctívané kravičky :-)


Zajímavým faktem ale je, že indické "uctívání" není vůbec podobné tomu co bychom si my mohli pod tímto slovem představit. V běžných obchodech lze koupit hovězí maso a přestože ho většina Indů nekonzumuje, nemají obvykle výhrady pokud ho baští někdo jiný. Indům nedělá problém kravičku podojit, popřípadě tahat za ocas pokud stojí v cestě. Poněkud zarážející mi přišlo když v rámci rozhovoru jeden z Indů prohlásil že kravičky nemají mozek - já sama (ačkoli krávy pochopitelně neuctívám) je považuji za poměrně chytrá stvoření.

V bezprostředním okolí Manipalu můžete navštívit jezero Manipal Lake obklopené palmami.




Oblíbenou destinací na pozorování západu slunce je Manipal End (park) s vyhlídkou Manipal Point.



















středa 16. července 2014

Náboženství Indie: Sikhismus

Nevím jak vy, ale já jsem o Sikhismu nikdy před Indií neslyšel. A to se jedná nejspíše o páté největší náboženství světa. Vzniklo v 15. století na území dnešního indického státu Punjab. Opírá se o učení deseti Gurů a knihu Granth. Sikha (vyznavače Sikhismu) poznáte podle 5 symbolů:
- nikdy nestříhané vlasy a vousy
- hřeben
- ocelový náramek na ruce
- krátké kalhoty
- meč

Sikhové jsou většinou dobře naladění a hraví :)


Krátké kalhoty nejsou tak vyžadované, jelikož to koliduje s normami v indických budovách, kde je povinnost nosit dlouhé kalhoty. Meč se z praktických důvodů zmenšil na velikost dýky či nožíku. Nejlépe však poznáte Sikha podle turbanu, který zakrývá vlasy. Valná většina Sikhů má také stejné příjmení, jelikož příjmení je v Indii jméno kasty a Sikhové mají svojí kastu. Pokud tedy uslyšíte jméno Singh, bude to nejspíše Sikh a bude mít na hlavě turban.



Sikhové by měli pomoci každému, kdo je o to požádá, takže jsou známí svojí štědrostí. Svůj meč mají na ochranu těch, kteří potřebují ochránit. Ve většině sikhských chrámů se rozdává zdarma jídlo po každé mši. Na mši může přijít vyznavač jakéhokoliv náboženství pokud si zakryje vlasy.

Jídlo v sikhském chrámu
Nejznámějším sikhským chrámem je Zlatý chrám v Amritsaru v indickém státě Punjab. Je celý pokrytý zlatem o váze několika tun. Nachází se zde i originál knihy Granth.

Zlatý chrám v Amritsaru